Мерките на кабинета „Радев“ срещу поскъпването са „в правилна посока, но първоначални и недостатъчни“. Държавата може временно да ограничи спекулата чрез проверки и санкции, но „цени не могат да се свалят само по този начин“. Българският пазар е силно зависим от вноса и от европейските ценови нива, а по някои стоки „в момента имаме дори по-скъпи цени, отколкото в Берлин“. Основният проблем е сривът в българското производство на храни. Близо три четвърти от стоките в страната са вносни, а броят на фермерите е намалял драстично през последните 15 години. „Как може най-плодородната страна в Европа да осигурява само една четвърт от храните на пазара?“. Като решение предлагам мащабна аграрна реформа, насърчаване на кооперирането между производителите и по-силна роля на фермерските сдружения при договарянето с търговските вериги, по модела на Франция. Не одобрявам идеята за прекомерен административен натиск върху бизнеса чрез проверки и глоби. „Това ще доведе до репресия, но няма да реши стратегически проблема“. Вместо това, държавата трябва да стимулира българското производство на зеленчуци, млечни продукти и месо, така че страната да намали зависимостта си от внос. „Искаме ли да паднат цените – трябва да произвеждаме тук“, като примера с маслото и сиренето, чиито цени се влияят от вноса и транспортните разходи. България има шанс „окончателно да завърши прехода“ чрез ясна европейска ориентация, борба с корупцията и по-активно участие на обществото в управлението. „България има всички шансове да тръгне нагоре“, правителството трябва да се „обърне към народа“ и към реалните производители, ако иска устойчиви икономически резултати.
ул. "Хан Аспарух" 38, ет.1
Sofia, Bulgaria
0999-777666
24/7 На среща за запитвания
bgsd.sofia@gmail.com
Свържете се с нас чрез e-mail и направете запитване